مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» روش صحیح ماساژ کودک (مبتدی)

روش صحیح ماساژ کودک (مبتدی)

در مورد ماساژ کودک

ماساژ کودک یک سنت دیرینه بوده که بیش از هزاران سال است که والدین برای فرزندان خردسالشان انجام میدهند. این فرهنگ بیشتر در آسیا، آفریقا و روسیه دنبال می شود و از سال 1990 نیز محبوبیت گسترده ای در انگلستان پیدا کرده است. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که ماساژ نوزاد مزایای بسیاری دارد.


ماساژ دادن به کودک شما یک روش عالی برای ابراز محبت و مراقبت از او است. از دیگر مزایای ماساژ دادن کودک می توان به بهبود هضم ، کمک به گردش خون و افزایش وزن اشاره کرد. در اینجا یک راهنمای ساده برای درک اصول اولیه ماساژ کودک و شروع کار وجود دارد.


نکات مربوط به ماساژ کودک

چگونه کودک را ماساژ دهیم؟

ماساژ نوزاد یک راه خوب برای برقراری پیوند با کودک و داشتن اوقات خوش با کودک است. از روغن های طبیعی یا مرطوب کننده ها 

 می توان برای ماساژ نوزادان استفاده کرد. با نوازش کردن شروع کنید و انگشتان خود را به آرامی روی پوست کودک تکان دهید. سپس مچ دست ، مچ پا و انگشتان کودک را ماساژ دهید. نوازش های والدین

 می تواند باعث افزایش تولید هورمون اکسی توسین (هورمون "احساس خوب" در کودک) شود. در طول ماساژ ، آواز بخوانید تا آرامش بیشتری برای کودک به وجود آورد.


مزایای بالقوه ماساژ کودک

ماساژ معمولی کودک مزایای بی شماری دارد. به طور کلی ماساژ یک نوزاد تا حد زیادی به کودک کمک می کند تا در آرامش بوده و کمتر گریه کند و خواب بهتری داشته باشد. علاوه بر این ، سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند و باعث تقویت قدرت جسمی و روحی 

می شود. ماساژ باعث آزاد شدن هورمون هایی مانند اکسی توسین ، پرولاکتین و سایر اندورفین ها می شود که باعث بهبود خلق و خوی می شود. ماساژ کودک به وضوح کمک می کند تا نوسانات روحی شما کاهش یابد و مهارت های فرزندپروری را بهبود می بخشد 


ماساژ شیرخوار 


مدت زمان خواب را افزایش می دهد و منجر به افزایش سطح آرامش می شود.صدای ماهیچه ها را بهبود می بخشد و سفتی عضلات را کاهش می دهد و چرخه خواب و بیداری کودک را تنظیم می کند.

تولید هورمون ها را تقویت می کند. به هضم و تقویت دستگاه گوارش کمک می کند.از طریق اندورفین های آزاد شده ، به رفع استرس عاطفی کمک می کند. دلبستگی نوزاد و والدین را ارتقا می بخشد. مطالعات مختلف نشان داده است كه مراقبت از کودکان با ماساژ آرام، می تواند با بهبود سطح اکسیژن خون ، تنظیم درجه حرارت بدن و افزایش وزن ، به نوزادان نارس کمک کند .


ماساژ نوزاد - مزایا برای والدین

ماساژ نوزاد یکی از لذت بخش ترین تجارب است که لذت و سرگرمی را برای والدین و نوزاد تضمین می کند. تجربه نشان می دهد ، نوزادانی که به طور مرتب ماساژ داده میشوند ، بیشتر احتمال دارد که با والدین پیوند بهتری برقرار کنند. در نتیجه منجر به روابط بهتر با دیگران نیز می شود. همچنین ماساژ یک روش عالی برای استراحت برای نوزادان و والدین است.


برخی از مزایا برای والدین در مورد ماساژ کودک عبارتند از:


»نزدیک ماندن به کودک.

»زمانی برای والدین و نوزاد برای استراحت در کنار هم.

»فرصتی برای پدران برای گذراندن وقت با کیفیت در کنار نوزادانشان.

»به ارزیابی بدن و رفتار کودک کمک می کند.

»اعتماد به نفس و مهارتهای والدین را برای مراقبت از کودک تقویت می کند.

ماساژ کودک - روش استاندارد

در ابتدا ، شما ممکن است با ماساژ پاهای کودک شروع کنید. این کار را انجام دهید تا کودک به آن عادت کند. سپس به تدریج به جلوتر پیش بروید. به سادگی روی پاها ، بازوها ، دست ها و بدن کودک حرکت کنید. وسایل ماساژ زیادی مانند روغن طبیعی کودک و کرم برای ماساژ نوزادان وجود دارد. با توجه به نوع پوست ظریف کودک ، بهترین روغن را انتخاب کنید. روغن بادام به دلیل فواید متنوع آن برای ماساژ نوزادان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. روغن بادام سرشار از ویتامین های A ، D و E است و به مرطوب شدن پوست کودک کمک می کند. روغن نارگیل یک مرطوب کننده طبیعی است و می تواند برای ماساژ نوزادان استفاده شود.


برای شروع ، راهنمای مرحله به مرحله را بررسی کنید:


یک قطره کوچک روغن بادام یا کرم مرطوب کننده مصرف کنید.

»آن را روی کف دست خود مالش دهید.

»به آرامی پوست کودک را ماساژ دهید ، از پاها شروع کنید.

»با مهربانی و آرام ، بازو و ران های کودک را فشار دهید.

»سپس هر دو شست دست را روی مرکز بدن کودک قرار دهید و سینه و شکم او را به آرامی ماساژ دهید.

»از انگشتان دست برای ضربه های آرام استفاده کنید(خیلی آرام این کار را انجام دهید)

»فقط کافی است روند تماس پوست به پوست را ادامه دهید تا کودک به خواب برود.

»این راهنمای گام به گام ، اگر به صورت روتین دنبال شود ، بهترین راه برای کمک به تسکین ، کشش ، تقویت سیستم ایمنی بدن و هضم کودک است.


راهنمای گام به گام برای شروع ماساژ

زمان و مکان مناسب را برای ماساژ کودک انتخاب کنید. به عنوان مثال ، زمانی را انتخاب کنید که کودک در آن زمان نه خیلی سیر باشد و نه گرسنه باشد. هنگام چرت زدن، نوزاد را ماساژ ندهید. زمان مناسب برای شروع ماساژ زمانی است که کودک بیدار ، هوشیار و آماده پاسخگویی باشد. برخی حتی ممکن است ماساژ را قبل از خواب و بعد از حمام برنامه ریزی کنند. معمولاً ماساژ قبل از خواب باعث می شود کودک شما آرام شود و برای خواب آماده شود. واکنش کودک را تماشا کنید و صبر کنید تا کودک به محیط اطراف خود علاقه مند شود ، و سپس روال ماساژ را شروع کنید. به طور معمول ، به والدین توصیه می شود قبل از ماساژ ، با اقدامات خاص یا کلمات خاصی که کودک می تواند مثبت تشخیص دهد ، به دنبال پاسخ مثبت باشند.


ملزومات معمول برای یک ماساژ معمولی

یک اتاق آرام و راحت برای ماساژ انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک روی یک حوله تمیز و یا یک تشک نرم در زیر ، دراز کشیده است. حتماً تلفن همراه را خاموش کنید و بررسی کنید که آیا حواس پرتی دیگری وجود دارد یا خیر. شما ممکن است موسیقی پخش کنید تا کودک کاملاً از آن لذت ببرد.


موارد زیر را آماده کنید:


با نورپردازی دقیق ، حال و هوای اتاق را تنظیم کنید.

روغن طبیعی کودک یا کرم مرطوب کننده.

حوله ، تشک 

ست لباس ، پوشک تمیز.

در حالت ایده آل ، یک ماساژ روزانه کافی است اما هیچ قانون خاصی وجود ندارد. ماساژ کودک حتی می تواند بیش از یک بار در روز انجام شود. با این وجود ، دادن ماساژ روزانه به نوزاد ، یک روش عالی برای تقویت سیستم ایمنی کودک است.


*هشدار : لطفا با نوازش آرام این کار را انجام دهید و اگر پوست فرزندتان نسبت به روغن ها و یا کرم ها حساس است ، لطفا از آنها استفاده نکنید.

*سلب مسئولیت : این فقط یک مقاله آموزشی است و نویسنده هیچ مسئولیتی در قبال والدینی که به هرطریق به کودک خود آسیب برسانند، ندارد. 

موفق و موید باشید


اسباب بازی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


با شروین وبمستر با کمترین هزینه صاحب وبسایت شو با شروین وبمستر با کمترین هزینه صاحب وبسایت شو مشاهده