مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» چند نکته درباره مراقبت از خود در مقابل گرمای تابستان

چند نکته درباره مراقبت از خود در مقابل گرمای تابستان

چطور در گرمای شدید ایمن بمانیم؟

تحقیقات نشان می‌دهند که میانگین دمای زمین هرساله در حال افزایش است. در واقع سیاره زمین دچار پدیده گرمایش جهانی است. از پدیده گرمایش جهانی که بگذریم فصل تابستان و گرما و گرمازدگی هم فرا رسیده است. بالا رفتن درجه هوا و حرارت و گرمای بیش از اندازه باعث اختلال در تبادلات حرارتی بدن با محیط اطراف خواهد شد.

گرمای شدید بدن ما را در وضعیت بدی قرار می دهد و ممکن است باعث مرگ شود(در موارد شدید). در گرمای زیاد و رطوبت شدید، روند تبخیر در بدن دچار اشکال می‌شود. در چنین وضعیتی بدن ما برای حفظ دمای طبیعی خودش ،تحت فشار بالا قرار می گیرد و دچار اختلال در عملکرد طبیعی می‌شود. در گرمای شدید، کم آبی یا بیش از حد داغ شدن بدن به راحتی صورت می گیرد. چنانکه چنین اتفاقی برایتام بیافتد، ممکن است دچار گرفتگی عضلانی ، خستگی و ضعف مفرط ناشی از گرما شوید. 

گرمازدگی اگر فورا درمان نشود، می‌تواند باعث آسیب رسیدن دائم به اندام‌های داخلی اصلی و حتی سبب مرگ شود.


پیشگیری از آثار بد گرمای زیاد


- براساس نوع ساختمان و نوع آب و هوا و محل زندگی می توانید این اقدامات ایمنی را انجام دهید : شیشه های دوجداره، عایق بندی مناسب مجاری تهویه، استفاده از آلومینیویم و امثال آن برای 

پنجره ها برای بازتاباندن نور و گرما به خارج از منزل، استفاده از درهای اتوماتیک و حفاظ های مناسب برای پیشگیری از خروج هوای خنک داخل، پوشیدن پنجره‌ها با پرده، کشیدن کرکره‌ مغازه و نصب کردن سایه بان در جلوی مغازه در ساعات گرم روز .


_تا جایی که امکان دارد در معرض نور مستقیم آفتاب نباشید و در منزل خود بمانید. گرم ترین ساعات روز (بین 11 تا 3 بعدازظهر) را در خانه بمانید و یا اگر در بیرون از منزل مثلا دانشگاه یا محل کار هستید، در مکان‌های عمومی مثل کتابخانه،در ساختمان دانشگاه، در ساختمان مدرسه یا پاساژ و ... بمانید.


_لباسی بپوشید که آزاد و گشاد، روشن و از جنس الیاف طبیعی مثل نخ یا کتان باشد، همچنین لباسی را انتخاب کنید که بیشتر بدنتان را بپوشد.


_ برای محافظت از سر و پوست صورت خودتان از کلاه لبه دار استفاده بفرمایید.


_ به هیچ وجه کودک دلبندتان را به تنهایی در اتومبیلی که درهایش بسته و قفل است، رها نفرمایید. دمای داخلی اتومبیل پارک شده طی چند دقیقه بسیار بالا می رود (دو برابر میشود).


_ مقادیر بالایی آب بنوشید(8 لیوان معروف)، حتی اگر تشنه نباشید . 

(لطفا اگر پزشکتان مایعات را برایتان محدود کرده است ، اینکار را انجام ندهید و یا با نظر او اینکار را انجام دهید.)


_ از فعالیت زیادی و کار شدید مثل ورزش سنگین، تعمیر خانه یا باغبانی و کشاورزی در هوای گرم(زمانی که گرما به اوج می رسد) دست بردارید . اگر در گرمای زیاد به صورت مستمر کار میکنید ، از دستگاه‌های خنک کننده مثل کولر و پنکه استفاده کنید و همچنین میتوانید محلول ors بنوشید.


_ بدن خودتان را با استفاده از حوله خیس، گذاشتن پاهایتان در آب سرد و دوش آب خنک (آب سرد نه ، آب خنک) خنک نگه دارید.


_ گردش‌های تفریحی(مثل کوهنوردی و مکان هایی که در معرض آفتابید) را لغو کنید یا به زمانی موکول کنید که کمتر در معرض آفتابید. چنانکه مجبور شوید که به بیرون بروید، در سایه بمانید و آب زیادی به همراه خود داشته باشید.

پایان

 

منبع: خبرنگار پریسا سیدیان/ایسنا

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان مشاهده