مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» دو روش جدید برای شناسایی و نابودی کرونا

دو روش جدید برای شناسایی و نابودی کرونا

دو روش تازه برای کشف و از بین‌بردن کرونا


 تشخیص کرونا در عرض چند ساعت پس از آلودگی فرد و از بین بردن ویروس با استفاده از ترکیب نور فرابنفش و نور آبی در هوا و روی سطوح، دو روش تازه ای هستند که محققان نیوزلندی به تازگی ارائه داده‌اند.

به گزارش stuff، یک گروه درحال فعالیت در زمینه آزمایش روش جدیدی هستند که می تواند ویروس کرونا را در عرض چند ساعت بعد از آلوده کردن فرد تشخیص دهد و گروه دیگر روش ارزان قیمت تر و سریع تری را ارائه داده اند که با استفاده از ترکیب نور فرابنفش و نور آبی ویروس کرونا را در هوا یا روی سطوح از بین خواهد برد.


مرکز تحقیقاتی AgResearch در کشور نیوزلند ریاست این دو گروه تحقیقاتی را بر عهده دارد و ۵۵۰ هزار دلار بودجه برای این تحقیقات دریافت کرده اند.


محققان دانشگاه «پالمرستون نورث» در کشور نیوزلند، با کمک محققان موسسه تحقیقاتی ESR در دانشگاه «اوتاگو» روشی ارائه داده اند که می تواند ویروس کرونا را در عرض چند ساعت پس از آلوده کردن فرد تشخیص دهد.


این آزمایش که با کمک محققان موسسه تحقیقاتی ESR در دانشگاه «اوتاگو» ابداع شده، ۲۵۰ هزار دلار بودجه دریافت کرده است و انتظار می رود که ۱۲ تا ۱۸ ماه دیگر در دسترس عموم قرار گیرد. «اکسل هایزر» محقق ارشد این پروژه گفت: در آزمایش های تشخیصی ویروس کرونا، RNA ویروسی جستجو می شود.


سلول ها از RNA برای خواندن دستورالعمل های کدگذاری شده در دی.ان.ای و ساخت پروتئین ها استفاده می کند. ویروس ها به خودی خود هیچ دی.ان.ای ندارند و تنها RNA دارند که از آنها برای ربودن سلول های میزبان استفاده می کنند. بنابراین برای کشف RNA در نمونه های گرفته شده از بیمار، ویروس باید چند روز رشد کرده باشد. اما در این پروژه تحقیقاتی مولکول های «میکرو RNA» اندازه گیری

 می شوند که سلول های بدن هزاران مولکول مختلف آن را برای کنترل واکنش خود نسبت به بیماری ها تولید می کنند.


«سندیپ گوپتا» همکار هایزر گفت: آنها در این آزمایش روی شناسایی و پبداکردن الگوهای خاصی فعالیت می کنند که آن مولکول ها در حضور ویروس کرونا تولید شده اند.

 این آزمایش، ردیابی تماس های هدفمند را خیلی مؤثرتر می کند و

همچنین می تواند قرنطینه های طولانی را برای کسانی که به نیوزلند سفر کرده اند، غیرضروری کند.

به گفته هایزر، این آزمایش سریع انجام می شود. به طوری که با استفاده از آن می توان مسافران و افرادی که از مرز وارد میشوند را در همان لب مرز در خصوص آلودگی به ویروس کرونا غربالگری کرد.


»از بین بردن کرونا با استفاده از ترکیب نور فرابنفش و نور آبی


در مطالعه دوم که محققان دانشگاه «مسی» در کشور نیوزلند و محققان شرکت Energylight Group در آن شرکت داشتند، محققان قصد دارند که ویروس کرونا را در اولین مکان از آلوده کردن افراد متوقف کنند.

«گیل گایت برایت» که ریاست گروه محققان را بر عهده دارد، 

می گوید: محققان خارجی برای از بین بردن ویروس ها از نور فرابنفش استفاده کرده اند.


وی ادامه داد: این روش به پرتوهای بسیار قوی و مدت زمان طولانی برای از بین بردن ویروس کرونا نیازمند است؛ همچنین این روش درمانی خطر آسیب زدن به افراد را نیز به دنبال دارد.


اما محققان در این پروژه تحقیقاتی سرگرم آزمایش ترکیب نور فرابنفش با نور آبی می باشند که هم اکنون روشی بی خطر برای استریلیز کردن زخم‌ها و در درمان آکنه است.


محققان می خواهند در عرض ۶ ماه پیش رو، ترکیبات متفاوتی از طول موج ها، فاصله نور از جسمی که در حال استرلیزه شدن است و زمان قرار گرفتن در معرض این نور ترکیبی را آزمایش کنند. سپس در عرض ۱۲ ماه آینده، نمونه اولیه ای از این نور ترکیبی را ارائه خواهند شد که می تواند خارج از آزمایشگاه مورد استفاده قرار بگیرد.


محققان می گویند، از این روش می توان با کمترین تلاش برای ضدعفونی کردن همه چیز از بسته بندی ها و چمدان ها گرفته تا هوای در حال گردش استفاده کنیم. این فناوری نه تنها در برابر ویروس کرونا مفید خواهد است بلکه به مقابله با همه گیری های آتی نیز کمک زیادی خواهد کرد و کاربردهای پزشکی و کشاورزی وسیع تری را خواهد داشت.


ایرنا/برترین ها

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان مشاهده